Terapi etkinlikleri: Yaşam yolculuğu

0
2208
Terapi Etkinlikleri, Sanat terapisi etkinlikleri

Psikoterapi sürecinde uygulayabileceğiniz yaratıcı terapi etkinlikleri arasında yer alır yaşam yolculuğu. Danışanlarda bu gibi yapılandırılmış resimler çizmesi istenebiliyor terapi süreçlerinde.

Danışanınızı bu aktiviteye yönlendirmek için şöyle bir açıklama yapabilirsiniz.

“Yaşamınızın bir yol boyunca uzandığını düşünün. Bu yol neye benzerdi? Şimdiye kadar yaşamanızda meydana gelmiş önemli olayları gözden geçirin. Yaşamınızda nereye varmak istiyorsunuz?”

✔ Bu aktivite bir çok danışan grubuyla uygulanabilir; bireysel terapi, çocuk terapisi, grup terapisi

Yaşam pınarı denen ve kalın halatlar kullanılarak yapılan terapi etkinliğini andırır bu çalışma. Uygulaması daha kolaydır. Zira büyük bir alana ya da farklı malzemelere ihtiyaç duymazsınız.

Bu psikoterapi etkinliği ile geçmiş, şimdi ve gelecek bir arada çalışılabilir. Psikoterapi sürecinin başında uygularsanız danışanın geçmişi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Aktüel durumunu da vakıf olabilirsiniz. Danışanın psikoterapi hedeflerini belirlemenizi kolaylaştırabilir.

Bir çok danışan geçmişine baktığında bir çok badire atlattığını görür. Çizimin sonunda çözüm odaklı olarak çalışırken bu zorlukları nasıl aştığını sorabilirsiniz. Danışanın kaynaklarını, problem çözme şekillerini görebilirsiniz. Bu kaynaklarını aktüel problemlerine taşıyabilir.

Psikoterapi sürecini sonlandırırken uygularsanız terapi kazanımları ve sonrasında yapılabilecekleri temalaştırılabilir.

Bu gibi etkinliklerini sevmemin nedenlerinden biri de danışana yaşamı boyunca değiştiğini göstermesi. Böylelikle terapide de değişebileceğinin sinyalini verebilir.

İlginizi çekebilir: Psikoterapi sürecinde kolaj çalışmasıDışsallaştırma

Not: Etik nedenlerle danışanların kendi yaptıklarını çizimleri paylaşmayı uygun bulmadım. Yukarıda paylaşmış olduğum resmi bir danışanım yapmadı. Danışanlarım bu gibi resimler çiziyorlar. Kabaca danışanların genel olarak paylaştıklarına bağlı kalarak kendim bir çizim yaptım.

Uyguladığım benzer bir sanat terapisi etkinliği de problemim ne kadar büyük. Bu etkinlik özellikle çocukların problemlerini daha eleştirel düşünmesine yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.