mutluluk nedir

Mutluluk kavramı oldukça göreceli bir kavram. Eski çağ filozoflarından günümüze değin çok farklı alanlardan uzmanlar mutluluk nedir sorusunu sormuştur.

Mutluluk nihai amaçtır. Başka bir şey için istenmez. Yani adamı soruyorsun; “Neden okula gitmek istiyorsun?” Adam diyor ki “iş bulmak için.” “Peki neden iş bulmak istiyorsun?” “Para kazanmak için. Ya parayı neden kazanmak istiyorsun? Mutlu olmak için.

İki farklı tür mutluluk var hedonik mutluluk ve psikolojik mutluluk. Yalnızca hedonik mutluluğu elde etmek bireyi mutlu kılmaz. 

Mutluluk negatif duyguların olmaması değildir.

7/24 mutlu olamaz insan. Sürekli olarak mutlu olması, gülmesi, neşe içinde olması söz konusu değildir. Negatif duygulara karşı duyarsızlaşamayız.

Mutluluk hem negatif hem pozitif tüm duyguları dolu dolu yaşamaktır.

İnsan başarılı olunca mutlu olur.

Mutluluk nedir sorusuna bir çok insan büyük çabalardan sonra elde edilen başarı anında ki duygu olarak cevap verir.

Oysaki yapılan bir çok araştırma başarılı olan insanların başarısız olanlardan daha fazla mutlu olmadığını gösteriyor. Temel ihtiyaçlarınız karşılandıktan sonra elde edilen paralar bireyin mutluluk düzeyini çok etkilemiyor.

Örneğin, piyangodan büyük ikramiye kazananlar başlangıçta büyük bir mutluluk yaşasalar bile çok kısa sürede hedonik adaptasyon yaşıyorlar. Yani önceki mutluluk düzeylerine geri dönüyorlar. Hatta paranın yaşattığı stres ve sosyal baskılar nedeniyle birey eskisine oranla daha bile mutsuz olabiliyor.

Mutluyken insan daha fazla şey öğrenebilir. Yüksek bir motivasyonla işine devam edebilir.

Başarı her zaman mutluluk getirmiyor. Fakat mutluluk başarı getirebilir.

Mutluluk tek beden değildir.

Herkesin mutluluk kaynakları birbirinden farklıdır. Bunlardan bazıları şunlar olabilir; doğa, aileyle vakit geçirmek, huzur bulmak, iş… Bireyler kendi mutlulukları kendi bulmak zorunda.

Mutluluk nedir? – Psikolojik ihtiyaçlarımızı gidermek

İletişim ihtiyacı

Barınma, beslenme gibi fiziksel ihtiyaçlarımızın dışında psikolojik ihtiyaçlarımızda var. Psikolojik ihtiyaçlarımızın en önde gideni ilişki ihtiyacıdır. İnsanlarla derin, doyurucu ve sağlıklı iletişim içinde olmak bizim için bir ihtiyaç. Bunun da temelinde güven yatıyor. İnsanlara olan güvenimizi kaybettiğimizde umudumuzu da büyük ölçüde yitiriyoruz. Oysa ki mutlu olmak bir anlamda umutlu olmaktır.

İki temel ilişki tarzımız bulunuyor; besleyici ve zehirleyici ilişkiler. Besleyici ilişki tarzına sahip insanlarla birlikte vakit geçirdiğimizde motivasyonumuzu artırır, bizi duygusal ve sosyal olarak beslerler. Yanlarından mutluluk düzeyimizi artırmış olarak ayrılırız.

Bazı insanlar ise zehirleyici ilişki tarzına sahiptir. Duygusal vampirler de denilen bu insanların yanından ayrıldığımız zaman kendimizi kötü hissederiz. Zehirleyici ilişki tarzına sahip bireylerin özelliklerinden bazıları şunlardır; kibirli, aşağılayıcı, küçümseyici ve önyargılı. Uzun vadede zehirleyici kişiler mutsuz olurlar. Zira başkalarına yardımcı olmak da kişiye mutluluk verir.

Birey doyurucu bir ilişki içerisinde iken yaşanılan bir ihlal sonrasında büyük bir güven kaybı yaşanabilir. Bu durumda pozitif psikolojinin başlıca konularından biri olan affedicilik gündeme gelebilir. Affetmek hayata uygulaması en zor, kimi zaman ise imkansız olan erdemlerden bir tanesidir.

İlginizi çekebilir: Başkalarını affetmek, kendini affetmek

Mutluluk – Kimler daha mutludur?

 • Genetik faktörler %50

  • Maalesef mutluluğumuz tamamiyle bizim elimizde değil. Mutluluk yüzde elli oranında genetik faktörlere dayanıyor.
 • Demografik nedenler %10

  • Yaşadığımız yer, cinsiyetimiz, eğitim ve maddi durumumuz gibi faktörler mutluluk oranını %10 oranında belirler.
  • Maalesef bir çok insan demografik faktörleri değiştirmeye çabalar. Oysa ki bunların çoğu elimizde değildir. Ayrıca mutluluk düzeyimiz üzerinde yüksek bir etkiye sahip değildir.
  • Cinsiyet. Bir çok araştırma kadın ve erkek arasında mutluluk düzeyleri açısından kayda değer bir farklılık ortaya koymadı. Fakat depresyon gibi psikolojik hastalıklar kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun fizyolojik ve toplumsal etkileri bulunmaktadır.
  • Medeni hali. Yapılan araştırmalar tutarlı bir biçimde evliliğin mutluluk düzeyini artırdığını göstermiştir. Yalnızlık bir çok psikolojik hastalığa davetiye çıkarıyor. Evli insanlara yaşamı sürdürme amacı verebilir eş ve çocuklar.
 • Amaçlı davranışlar %40

  • İyimser olmak, olumlu düşünme, şükran duyma (olumlu olanları fark etmek), affetmek
  • Şükran günlükleri: Birey haftada üç defa hayatında şükran duyduğu şeyleri not eder. Bunlar oldukça küçük şeyler olabilir. Örneğin; çok şükür arkadaşım telefon etti, karnım doydu…

Mutluluk – İnsan devamlı mutlu olabilir mi?

7/24 mutlu olmamız söz konusu değildir. Aynı günün içerisinde de bireyin mutluluk seviyesi inip çıkabilir. İnsanların en mutlu olduğu vakitlerden birisi sabah uyandığı vakittir. Birey umut içinde uyanabilir.

Mutluluk düzeyimizin dalgalanması normal bir süreçtir. Bunun psikolojik olduğu kadar fizyolojik nedenleride bulunur. Yemek yedikten sonra kendimizi daha mutlu hissederiz.

Mutluluk ve Psikolojik iyi oluş 

Kişinin doyumlu, iyi ve kalitel’ bir yaşam sürüp sürmediğini belirleyen kriterler tespit edilmiştir. Kişinin iyi bir yaşam sürdürüp sürdürmediğini belirlerken bakabiliriz bu kriterlere.

 1. Fiziksel/biyolojik iyi oluş

  • Sağlıklı olmak sadece hasta olmamak değildir. Değer üretebilmek ve sosyal ilişkilerimizin iyi olması önemli.
 2. Sosyal iyilik hali

  • Topluma kendini ait hissetme
  • Güvende hissetme
  • Değer kazanma
  • Sosyal ilişkilerin iyi olması
  • Sarılmak bireye mutluluk verir. Evcil hayvan besleyerek onlarla iletişim içinde bulunmak da mutluluk düzeyini artırır.
 3. Psikolojik / Duygusal iyi oluş

  • Ruh sağlığımızın genel olarak nasıl olduğu önemli. Birey sürekli kaygılı, evhamlı, depresif olabilir ya da mutlu olabilir.
 4. Maddi / Finansal iyi oluş

  • Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz, iş güvenimizin olması iyi oluşumuzu etkiler.
 5. Manevi iyi oluş

  • Bu herhangi bir dine inanmak ve bu dinin gereği olan ritüelleri ve ibadetleri yerine getirerek karşılanabilir. Veyahut da hayatta anlam ve amaç bulmakla da ilgili olabilir. Yaşamda anlam ve amaç bulmak insan psikolojisi üzerinde derin bir etki yaratır.
 6. Çevresel iyilik hali

  • Doğadan kopmamak, çevreyi korumak, diğer canlılara da yaşam hakkı tanımak …
  • Yapılan araştırmalar hafif düzeyli depresyonda düzenli yürüyüş yapmanın anti-depresanlar ya da psikoterapi kadar etkili olduğunu gösteriyor.
 7. Entellektüel iyi oluş

  • Meraklı olmak
  • Yeni bir şeyler öğrenmek
  • Yeni yerler görmek
  • Kitap okumak
  • Kendimize her gün bir şeyler katmak
 8. Kariyer iyi oluş

  • Üretken olmak, çalışmak
  • Ortaya koyduğumuz üründen gurur duyabilmek

Mutluluk nedir – Kaynaklar

Pozitif Psikoloji yazıları

İlginizi çekebilir: Mutlu çocuk yetiştirme

Mutluluk nedir adlı bu yazı ileri ki günlerde güncellenecek.

Mutluluk nedir hakkında paylaşmak istedikleriniz varsa lütfen yazın.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.